اتفاقات زمین
 
دنیا از فرصتهای طلایی انباشته است کافی است مااشتیاق استقبال از این فرصتها را داشته باشیم-
 

از دهه1920 میلادی که چند تن ازاتمسفر شناسان از جمله دابسون، وجود لایه ای از ازن را درون استراتوسفر تشخیص دادند، تحقیقات فراوانی در مورد این لایه انجام گرفته است. در نتیجه معلوم شده است ،چگونگی و روند تخریب این لایه بسیار حیاتی برای بقای موجودات زنده ی روی زمین ،تابعی از ویژگیهای شیمیایی، هواشناسی و جغرافیایی و تغییر فصلها،و میزان رها شدن گازهای مصنوعی از قبیل گازهای کلروفلوئورکربنو اسید نیتروژن در هوا بر اثر فعالیتهای صنعتی خاص است. فعل و انفعالات فتو شیمیایی استراتوسفر،تغییر جریانهای فصلی،زاویه تابش فوق العاده مایل خورشید در منطقه قطبی ،واکنشهای شیمیایی ناهمگن و سرمای شدید قطبی،عواملی هستند که در کاهش شدید و ناگهانی لایه ازن بر فراز قطب جنوب نقش دارند.

ازن چیست؟ماده شیمیایی که در سطح زمین حالت سمی دارد،ولی وجود آن در استراتوسفر،برایادامه زندگی بشر حیاتی به شمار میرود.اتمسفر زمین را بر حسب چگونگی روند دما ، به چهار لایه ی اصلی به ترتیب از پایین به بالا به تروپوسفر،استراتوسفر،مزوسفر وتروموسفر تقسیم کرده اند.ازن در سطوح بالاتر هواکره،بین ارتفاع تقریبا 25 تا 40 کیلومتر از سطح زمین افزایش می یابدو به صورت لایه ای در قسمت پایین تر از استراوسفر متراکم می شود.تمرکز ازن در این قسمت ،باعث جذب اشعه ماوراء بنفش می شود که امکان ادامه حیات در سطح زمین را فراهم می آورد.

چگونگی تشکیل ازن

مولکول ازن (  03 )اکسیزن سه ظرفیتی است که از یک مولکول اکسیژن و یک اتم اکسیژن که ناپایدار و واکنش پذیر است،تشکیل یافته.ازن در هر ارتفاعی به مقدار ناچیز یافت می شود> با این حال بیش از 90درصد آن، در لایه استراتوسفر جمع شده است. غلظت ازن به قدری ناچیز است که اگر در فشار یک اتمسفر،همهع مولکولهای ازن را جمع کنیم،لایه ای به ضخامت سه میلیمتر تشکیل می دهد. همین غلظت کم حدود 99 در صد از تابش فرا بنفش خورشید را در استراتوسفر جذب می کند.

یاد آوری این نکته مهم است که اشعه ی ماوراء بنفش ، آن قسمت از طیف خورشیدی است که برای زندگی و حیات زیان دارد. این اشعه علاوه بر سرطانهای پوستی، به چشم نیز آسیب می رساندو به خصوص موجب افزایش ابتلا به آی مروارید می شود.

مدارک و شواهد زیادی مبتنی بر این است که تنها قسمتی از این اشعه به از بین رفتن سیستم ایمنی بشر منجر می شود.مطالعاتی که درباره گیاهان انجام شده نشان می دهد که، هم رشد و هم میزان محصول و فتوسنتز در گیاهان کاهش می یابد.به علاوه اثر مضر این اشعه بر اکوسیستمهای آبی نیز بسیار قابل توجه دانسته شده است.

 

رشد زمین شناسی-شماره44و43-صص14و15و9


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و یکم آبان ۱۳۸۹ توسط زینب
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ